![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhezCCwCa-wDQ4XJVj5U2BMYvh0K4M1OfCziZIlPcNzSAnR9iJp-PFH40emJJw6PA3JEeMqLaCgNpCI2XFc_HCBMpnpXz4VnTwVRqu2k_9MKgP1Q9J-CIucg1iJcV0BnB8C6gGnhs3S824/s400/396544_10150545028406511_505601510_9001355_1678630112_n.jpg)
The tutorial I used is from kirtsy.com and it is so simple, I wish I would have done them sooner!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgFqCbggTLyc8iqTB6DxdqryaokGwXz4eVGrTvpMQVD1LNQn4HvpnfeH4LQaiYzMchr6NbrAwf2T2DdcEJvQnRCbZ8uv3ovRn0l1EqCi4T6yXIT19I2grx1-R0HkhBCfdnbA3d1gXTXnNs/s400/IMG_6838.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgFqCbggTLyc8iqTB6DxdqryaokGwXz4eVGrTvpMQVD1LNQn4HvpnfeH4LQaiYzMchr6NbrAwf2T2DdcEJvQnRCbZ8uv3ovRn0l1EqCi4T6yXIT19I2grx1-R0HkhBCfdnbA3d1gXTXnNs/s400/IMG_6838.jpg)
image via kirtsy.com
I figured I would give it a whirl, and went to buy fabric. I found fabric for only $2.50 a yard!
My family includes a 20 month old daughter, so we would go through a roll of napkins a week.
Since I made these napkins, we go through a roll a month. Lasts a long time, and thanks to couponing, I was able to stock up at 54 cents a roll.
Small change but it was worth it!
More fun napkins to make:
These are next on my list!
PurlBee.com has a fun rick rack Spring napkin tutorial!
I love these! Here is a tutorial on fun one sided napkins from FiestaResistance.net!